Reklama
  • Poniedziałek, 7 listopada 2016 (14:00)

    Jak rozliczyć wakacyjną pracę

Jestem studentką. W wakacje dorabiałam sobie m.in. rozdając ulotki. W sumie zarobiłam ok. 2 tys. zł. Czy mam obowiązek rozliczyć się z fiskusem z tych zarobków? Małgorzata z Kozienic

To zależy. Ogólnie można powiedzieć, że zawsze należy złożyć zeznanie podatkowe, nawet przy niskich dochodach – niższych niż kwota wolna od podatku, która wynosi 3091 zł.

Pomijając to, że za niezłożenie zeznania grozi grzywna, po prostu opłaca się to zrobić, bo można liczyć na zwrot pieniędzy z urzędu skarbowego. Od każdych bowiem zarobków pracodawca potrąca zaliczki na podatek i wpłaca je fiskusowi. Jeśli więc podatek jest zerowy, urząd skarbowy zwróci te pieniądze.

Reklama

Jeśli ktoś ma dochody z tzw. drobnych umów cywilno-prawnych (o dzieło lub zlecenie) o wartości do 200 zł, nie ma obowiązku rozliczać się z nich z fiskusem, wypełniając PIT-36 lub PIT-37. Wręcz nie powinien tego robić.

Zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy ktoś ma w jednym miesiącu kilka umów, które nie przekraczają kwoty 200 zł. Od takich umów pobierany jest ryczałtowy podatek, który wynosi 18 proc.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Mąż w październiku ub. r. skończył 63 lata. Czy w związku z tym, że ma problemy ze zdrowiem (choruje na cukrzycę), może liczyć na jakieś specjalne przywileje w pracy? – pyta Henryka z Wrześni. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.