Reklama
  • Wtorek, 2 lipca 2013 (15:19)

    Praca sezonowa w kraju i za granicą

Latem wiele z nas dorabia sobie do pensji. Radzimy, na co należy uważać, zanim podpisze się umowę z przyszłym pracodawcą.

Dużo ofert pracy jest zwłaszcza w rolnictwie i gastronomii. Popularne są wyjazdy do pracy przy zbiorach, np. truskawek (w czerwcu w Hiszpanii, w lipcu w Szwecji), gruszek (od sierpnia na południu Europy), winogron (od października we Francji).

W wielu krajach Unii, także w Polsce, pracowników poszukują hotele, bary, restauracje. Sporo jest też ofert dla kobiet, które chcą opiekować się osobami starszymi (np. w Niemczech).

Reklama

Zaletą pracy sezonowej jest możliwość dodatkowego zarobku. Trzeba jednak pamiętać, by zawsze podpisać umowę! Jeśli zatrudnisz się legalnie, np. na zlecenie, od umowy będą odprowadzane składki i okres pracy wliczy się do stażu. Unikaj pośredników, którzy nie mają siedziby.

Pamiętaj, że biura pośrednictwa pracy, agencje doradztwa personalnego, agencje pracy czasowej, nie mogą pobierać opłat za oferty. Jedyny możliwy koszt to: dojazd, wiza, badania lekarskie i tłumaczenia dokumentów.

Gdzie szukać ofert pracy za granicą

W agencjach zatrudnienia - są to m.in. agencje pracy tymczasowej (proponują pracę i w Polsce, i innych krajach UE). O adresy agencji w twoim regionie pytaj w urzędzie wojewódzkim. Znajdziesz je też na: www.kraz.praca.gov.pl.

W urzędach pracy - o oferty pracy za granicą pytaj w wojewódzkim urzędzie pracy. Zagraniczni pracodawcy zgłaszają tu zapotrzebowanie na polskich pracowników.

Ci, którzy spełniają wymagania (zwykle jest to doświadczenie i podstawowa znajomość języka), mają szansę wyjechać. Najwięcej ofert pracy w: Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii.

W EURES To internetowy system publicznego pośrednictwa pracy w Unii Europejskiej. Oprócz ofert na dłuższy okres, są oferty pracy sezonowej. Szczegóły na: www.eures.praca.gov.pl.

W prywatnych firmach - firmy, które rekrutują do pracy za granicą, powinny mieć certyfikat Ministerstwa Gospodarki. To, czy pośrednik ma zgodę na działalność, dowiesz się w wojewódzkim urzędzie pracy odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania, np. na Mazowszu – na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy: www.wup.mazowsze.pl.

Jaka umowa, takie przywileje

Praca sezonowa jest najczęściej wykonywana na podstawie następujących umów.

Umowa zlecenie - sprawdź, czy w umowie zostało wpisane twoje wynagrodzenie (zgodnie z uzgodnieniami) i jaki jest termin jego płatności. Możesz negocjować też okres wypowiedzenia (co najmniej 2-tygodniowy).

Nie ma przeszkód prawnych, by umówić się ze zleceniodawcą, że będzie ci przysługiwał płatny urlop (i zapisać to w umowie).

Umowa o pracę tymczasową - sprawdź, czy dokument określa m.in.: strony umowy, czyli dane agencji oraz twoje jako pracownika, czy podana jest data jej zawarcia oraz wysokość pensji i termin wypłaty (przykładowy wzór umowy obok).

Bezpieczny wyjazd za granicę

1. Sprawdź pracodawcę: obejrzyj jego stronę internetową, spróbuj poznać opinie innych pracowników.

2. Ustal, czy firma posiada odpowiedni certyfikat (wykaz na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl).

3. Upewnij się, czy firma ma podpisaną umowę z pracodawcą zagranicznym.

4. Zanim zapłacisz agencji za podróż, sprawdź, ile wynoszą ceny u innych przewoźników i czy nie przepłacasz.

5. Kup bilet powrotny. Jeśli twoje plany pracy za granicą nie powiodą się, będziesz mogła wrócić bez problemu do domu. Dowiedz się, gdzie mieści się polski konsulat, najbliższy twemu miejscu pracy w danym kraju.

6. Sprawdź przed wyjazdem, jakie ważne przepisy obowiązują w danym kraju (np. gdzie zarejestrować się po przyjeździe, by uzyskać prawo pobytu i prawo do opieki lekarskiej). Skorzystaj z informacji na: www.eures.europa.eu lub www.eures.praca.gov.pl.

7. Zabierz dokumenty potwierdzające twoje kwalifikacje (przetłumacz je na język kraju, do którego wyjeżdżasz.

Konsultacja: Agnieszka Bagieńska-Petryka, radca prawny

Naj
Więcej na temat:praca | pracy | Nie | Agnieszka

Zobacz również

  • Mój syn wkrótce podejmie pracę za najniższe wynagrodzenie. Słyszałam, że niedawno ono wzrosło. Chciałabym się jednak dowiedzieć, co się do niego wlicza. Synowi będą potrącać z pensji alimenty i... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.